Žene u sportu – Anđela, Ana, Milena…

Od 2012. godine šahovski klub Vlasotince ima i kadetsku školu kojoj je priključeno 10-ak mladih šahista – kadeta, uzrasta od 7 do 15 godina.

Podeljena su mišljenja da li je šah sport ili ne, jer ima različitih tumačenja igre na crno-beloj tabli, ali sigurno je da su nepodeljena mišljenja da je Kraljica na vlasotinačkih 64 crno bela polja Anđela Dinić, učenica vlasotinačke gimnazije. Četiri puta je osvajala Republičko prvenstvo, kadetski festival šahovskog saveza Srbije, i tri puta prvak na takmičenjima osnovnih škola – Pirot, Beograd i Zrenjanin. Ove godine je bila i prvak Balkana uzrasta do 20 godina.


Anđela Dinić, šahovski klub Vlasotince

Anđela je još kao klinka šah naučila od oca i zavolela sve te moguće kombinacije. Anđela je brzo učila i od samog početka krenula na razna takmičenja za njen uzrast. Uspesi su postajali sve veći tako da nije bilo turnira sa kog se nije vratila sa nekim odličjem. Toliko se nakupilo trofeja da više nije bilo mesta u kući pa ih sada čuva u školi Siniša Janić čiji je do skoro bila učenik. Anđela je član ŠK Vlasotince i takmiči se za matični klub.



Slobodan Rakić. predsednik šahovskog kluba Vlasotince

-Što se tiče ženskog šaha, u tom kadetskom pogonu imamo još jedan izuzetan dragulj, mladu Hanu Dimanić koja je prošle godine bila na takmičenju centralne Srbije druga u svojoj kategoriji – kategoriji devojčica do deset godina – rekao nam je Slobodan Rakić, predsednik šahovskog kluba Vlasotince

Šahovski klub se finansira iz opštinske kase i prema tim sredstvima se i planiraju učešća na takmičenjima. Problem je u tome što se ne mogu predvideti uspesi mlade Anđele i ostalih, a evidentno ih ima, onda oni ne mogu da odu na sledeći turnir jer sredstava više nema. A verovatno bi se postigao još veći uspeh pa čak i odlazak na svetsko prvenstvo. Možda bi se u čuvenim rebalansima, na kojima pojedini klubovi dobijaju sredstva, moglo tražiti rešenje, zar ne?



Ana Minić

Iako malobrojnija, porodica ženskog sporta u poređenju sa muškarcima ne zaostaje mnogo, čak u nekim segmentima i prednjači. Nekada je dužnost fudbalskog sudije bila jako popularna među fudbalerima pa su mnogi aktivni igrači počeli da pohađaju kurseve za fudbalske sudije i po završetku fudbalske karijere počinjali su da dele pravdu na zelenom pravougaoniku. Bio je to tada tipičan muški posao, doduše tu i tamo su počele da se pojavljuju i devojke u crnoj-žutoj opremi sa pištaljkom ili zastavicom u ruci.

Kako su Vlasotinčani brzo prihvatali novotarije i u Vlasotincu se pojavila devojka željna da se oproba u tom „muškom“ poslu.

Ana Jovanović, student iz Vlasotinca izrazila je želju da deli pravdu na fudbalskim utakmicama. Za tu njenu želju stigla je podrška sudijske organizacije Vlasotinca ali i fudbalske organizacije regiona. Ana je brzo učila, sa lakoćom savladala pravila fudbalske igre samim tim obezbedila ekspresno napredovanje. Brzo se našla u najelitnijoj ženskoj ligi u Srbiji ali i u visokim rangovima u muškoj konkurenciji. NJen napredak je bio nezaustavljiv, u rekordnom vremenu dospela je do međunarodnog ranga u suđenju a kasnije i kao kontrolor suđenja na međunarodnim mečevima. Ana Jovanović, danas Minić, postala je pravi svetionik za mlade devojke koje se opredeljuju za suđenje.



Milena Ristić

Jedna od naslednica Ane Minić svakako može biti i Milena Ristić, mlada devojka koja već sada sudi prvu žensku ligu ali i zonu u muškom fudbalu. Za razliku od Ane, Milena je počela da igra fudbal u svom matičnom klubu Rosulja 2014 u razvojnoj ligi FSRIS. NJen talenat za fudbal je odmah došao do izražaja pa su počele da stižu ponude iz drugih većih klubova. Pokušala je Milena da se ostvari u drugim klubovima ali nije mogla da se oslobodi nostalgije pa je rešila da krene u suđenje. NJen osećaj za igru, kao i odlučnost u presuđivanju, kandidovali su je za više lige. Iz najnižeg stepena nesebičnim radom i zalaganjem krenuo je njen uspon. Milena trenutno sudi utakmice zonskog stepena u muškoj konkurenciji i Prvu ligu za žene što je fantastičan napredak za ovu gimnazijalku. Milena Ristić ima sve predispozicije da odlučnije krene stopama Ane Minić.

Prisustvo žena u fudbalu danas i nije toliko iznenađenje i predrasude o tome polako nestaju. Kao potvrda tome jeste činjenica da devojke danas sude više rangove takmičenja u muškom fudbalu, kao što su Prva i Super liga. Svakako da i dalje postoji određena rezervisanost prema ženama u fudbalu, ali će se većim angažovanjem devojaka postići ravnopravnost kako u ostalim sportovima tako i u fudbalu.

 


 

Tekst je nastao u okviru projekta „Ravnopravnost polova i položaj žena u vlasotinačkom sportu.

 

Prethodni članak                                                                                                      Sledeći članak

 

Projekat je sufinansiran sredstvima opštine Vlasotince. Stavovi uneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.


 

Objavljeno: 11.11.2021 | Autor: InfoDesk




  • Arhive

  • Vremenske prilike

  • Kursna lista

  • Poslovni prostor u centru Vlasotinca